Akustik Danışmanlık

Akustik Danışmanlık

Akustik Danışmanlık ses kirliliğini, gürültüyü ve titreşim kontrolünün sağlanması açısından verilen akustik açıdan konforlu bir ortamın hazırlanmasını sağlayan malzemelerin ve uygulamanın tespitinin yapıldığı bir hizmettir.

Mimari projelerde uzman ekibimiz ile birlikte akustik ses yalıtımının sağlanmasına yönelik akustik tasarım ve danışmanlık hizmetlerini keyifle sunmaktayız.

akustik danışmanlık

1

Başlangıç

Bizlere ulaşan müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak adına öncelikle projeyle ilgili bilgileri (Görsel, Doküman, Ölçü) talep ediyoruz ve gönderilen verilere yönelik çalışmaya başlıyoruz.

2

Yerinde Ziyaret

Gönderilen bilgilerin yeterli olmadığı durumlarda ve ihtiyacı doğru sonuçlandırabilmek için uzman arkadaşlarımız çalışma ortamını yerinde gözlemlemekte ve analizleri sağlamaktadır.

3

Fiyat Teklifi

Keşiften sonra işverenin taleplerine uygun hizmet bütçesinin hazırlanıp işverene sunulması.

4

Onaylama

Ürünle ilgili özelliklerin seçilip gerekli stok kontrollerinin sağlanması ve ardından termin bilgilerinin netleşmesiyle müşteriden süre için onay alınması.

5

İş Teslimi

Yapılan teklif müşteriye sunulur şayet anlaşma sağlanırsa ise çözüm için proje ve çalışmalar başlanmaktadır.

Akustik Danışmanlık Hizmetleri

Çevresel Gürültünün Değerlendirilmesi ve Kontrolu Yönetmeliği, ISO-TSE standartlarına uygun çözüm projeleri, Çevresel gürültü kaynakları için ölçme ve ses kirliliği değerlendirmeleri), havalanı, demiryolu, sanayi tesisleri vb.) akustik proje ve önlem paketleri vb.

Mimari Akustik

Mimari akustik, akustik sahne tasarımı, ses yutucu, yansıtıcı ve difüzör tasarımları, stüdyoların akustik tasarımı, ses ve titreşim denetimi için malzeme ve ürün sağlama, uygulamadan önce ve sonra akustik ölçümlerle performans denetimi vb. işlemler.

danismanlik hizmeti
akustik danışmanlık

1. Akustik Analiz

— Proje sahasındaki duyulan gürültünün veya akustik sorunların giderilmesi için uzman ekibimiz ile birlikte akustik değerlerini yerinde tespit etmekteyiz.

2. Değerlendirme

Proje alanında uzman ekibimiz tarafından gerçekleştirilen analiz üzerinde akustik değerlerin iyileştirme çalışması sağlanmaktadır.
arge test çalışmaları akustik danışmanlık
akustik uygulama kesif degerlendirme projelendirme

3. Raporlama

– Uzman kadromuz değerlendirme sonuçlarını ve projeye uygulanacak çıkarımlarını raporlar eşliğinde müşterimiz ile paylaşarak bilgi aktarımı sağlamaktadır.

Akustik Rapor Aşamaları

Akustik rapor olarak da bilinen yapı akustiği raporu, disiplinli ve titiz bir çalışma gerektiren belli bir düzene göre geliştirilir. Mimarın konsept tasarım aşamasından ses yalıtımı konularında minimum bilgi sahibi olması ve gürültü kaynağı olabilecek hacimler konusunda tasarım aşamasından önlem alması hem akustik proje sürecini kısaltacak hem de akustik proje maliyetini önemli ölçüde azaltacaktır. Bu nedenle mimarın projenin başından itibaren bir akustik danışmanlık hizmeti veren akustik uzman ile çalışması tavsiye edilir.

Mekanik Ekipman Gürültüsü

Mekanik ekipman gürültüsü, hava kaynaklı ses yalıtımı ve ses yutucu yüzeyler kullanılarak yankılanma sürelerinin kısaltılmasının yanı sıra darbe gürültüsüne de neden olur. Ekipmanların ses gücü seviyeleri hesaplanarak ve zemine yüzer döşemeler yapılarak sesin yapının taşıyıcı sisteminden izole edilmesi ve titreşim önleyici ayaklarla titreşimin önlenmesi gerekmektedir. Akustik danışmanlık hizmetimiz sayesinde hangi durumda ne yapılması gerektiği ile bilgiyi alabilirsiniz.

Akustik Rapor

Projede kullanılan yapı elemanlarının ses yalıtım performansları ve yankılanma süreleri değerlendirilerek, projedeki kriterleri karşılamayan yapı elemanları için alternatif yapı elemanları önerilmektedir. Akustik raporda, çevresel gürültü verileri, anahtar planlar, hedef kriterlere uygun olan ve olmayan yapı elemanları, önerilen yapı elemanları ve ses yalıtım değerleri, hacimlerin yankılanma süreleri ve mekanik odalarda alınan önlemler detaylı olarak verilmektedir. Akustik danışmanlık hizmeti almak istediğiniz kişi tarafından raporda önerilen yapı elemanlarının katmanları ve birleşim noktalarında kullanılacak detaylar mutlaka belirtilir.