Akustik Tasarım

1

Keşif

Müşterimizin vermiş olduğu bilgiler yeterli olmadığı takdirde ihtiyacı doğru sonuçlandırmak adına yerinde ölçü almaktayız ve mekanın mevcut durumunun analizlerini sağlamaktayız.

2

Projelendirme

Keşiften sonra işverenin tasarımsal olarak taleplerine ve önerilerine çözüm üretmek doğru aktarabilmek adına proje, 3d sunum ihtiyaç halinde numune ve mock up yapmaktayız.

3

Tasarlama

Bizlere ulaşan müşterimizin ihtiyaçlarını karşılamak adına öncelikle projeyle ilgili bilgileri (Görsel, Doküman, Ölçü) talep ediyoruz ve gönderilen verilere göre ön çalışmaya başlıyoruz.

4

Fiyat Teklifi

Keşif yapılan veya alınan bilgiler doğrultusunda bütçe çalışmasının hazırlanıp, müşteriye teklif olarak sunulması.

5

Onaylama

Ürünle ilgili özelliklerin seçilip gerekli kontrollerinin sağlanması ve ardından termin bilgilerinin netleşmesiyle müşteriden süre için onay alınması.

6

Ölçülendirme

Süre, tasarım ve teknik detayların onayından sonra projeyi yerinde son ölçüler alınarak imalat çizimi oluşturulup üretime aktarılması.

7

Montaj - Malzeme

Teknik ekibimiz uygulamalı projelerin montajlarını titizlikle sağlayarak işi teslim etmekteyiz.
akustik tasarım

Akustik Tasarım Kriterleri

  • Yapı cephelerine etki etmesi öngörülen gürültü düzeyleri baz alınır ve yapı kabuğu için uygulama detayları belirlenir.
  • Yapı içinde mekanlar arasında ses geçişinin engellenmesi için akustik kapı detayı, tavan, döşeme, duvar ve doğrama tip detayları hesaplanır.
  • Mekanik ekipmanları tümü için titreşim ve gürültü yalıtım detayları belirlenir. Bu akustik tasarım kriterleri ile akustik projeler hazırlanır.
akustik tasarım

Farklı Akustik Oda Şekilleri

Sesin iç mekanlarda nasıl dağıldığını ve odadaki insanları nasıl etkilediği büyük ölçüde odanın şekline ve yalıtım malzemesinin yerleşimine bağlıdır.
Sizlere özel olarak akustik dizaynı uygulayarak oda tipinizi yeniden yaratıyoruz bu sayede sesin içerde doğru dağılmasını sağlıyoruz.

Konum Akustiği Etkiler

Ses titreşiminin bir kısmı yalıtım malzemesi içerisinde dönüştürülerek absorbe edilirken geri kalanı iletilir.
Sesin kaynağını tespit ederek doğru malzeme ile ses yutumu sağlanır

akustik tasarım
akustik tasarim

Akustik Tasarım Planlama

Akustik tasarımda ses yutumu için tercih edilen çözüm tamamen kaplanmış bir yutucu tavan veya duvar panelleridir.
Fakat bazı durumlarda tasarımda ekstra alternatif çözümler gerekebilir.

Akustik Tasarım

Proje Tasarlama

Hayal ettiğiniz akustik tasarımı gerçeğe dönüştürüyoruz. Dilediğiniz ortamı kaliteli ve şık bir tasarımla yeniliyoruz..

Akustik tasarım üretim

Üretim ve İmalat

Özen ve itinayla ortamınıza en uygun akustik tasarım projenizde kullanılacak malzemelerin üretim sürecine başlanır.

Akustik tasarım uygulama

Uygulama ve Yerleştirme

Üretim sürecinin tamamlanmasıyla birlikte proje alanına uygulamanın yerleştirilmesi ile uygulama sürecide tamamlanmaktadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Yapı sektörü içinde akustik mimari yapılar bulunuyor. Bu alanda mekânın ihtiyacına uygun olarak ses değerleri ve yapı fonksiyonu orantılıdır. Bir mekânı hem konferans hem de konser salonu olarak kullanabilmek için uygun sistem akustik şartları gereklidir. İstenen fonksiyonlara uygun çınlama özellikleri uygulanmalıdır. Sesin mekan içindeki yankısının olmaması da çok önemlidir. Bu şekilde ses her yöne eşit dağılacaktır.

Akustik mekanların projelendirilmesi aşamasında belirli bir akustik konfor sağlanmasına yönelik detaylı tasarım çalışmaları yapılmalıdır. Titreşim, gürültü kontrolü ve hacim akustiği ana akustik tasarım ilkeleri arasında yer alır. Bu başlıklar altında yapılan çalışmalar farklı ölçeklerdeki projelerde tasarım kararları olacaktır. Proje bazlı akustik ihtiyacı araştırma verileri esas alınarak yapılır.

Yapılacak akustik tasarım içinde mevcut duruma göre ölçümler yapılır. Bunların dışında hacim akustiği kapsamında ise konferans- konser salonu tasarımı ya da restoran, derslik, ofis gibi mekanlarda gürültü kontrolü yapılabilir. Mekanlar için üç boyutlu akustik modeller üzerinde simülasyonlar yapılabilir.